… z jednoduchého hrnčiara keramickým magnátom. Ako to dokázal?

12.02.2020

Josiah Wedgwood (1730-1795) je považovaný za najvýznamnejšieho anglického výrobcu keramiky, ktorého prácu poznajú na celom svete. 

Josiah Wedgwood Zdroj: Photo ©Wedgwood Museum/ WWRD
Josiah Wedgwood Zdroj: Photo ©Wedgwood Museum/ WWRD

Ako člen štvrtej generácie hrnčiarskej rodiny Wedgwoodovcov založil Josiah vlastný nezávislý podnik a stal sa dokonca kráľovským hrnčiarom kráľovnej Charlotte. Inšpiratívny príbeh človeka, v ktorom na seba bohatstvo a sláva nenechali dlho čakať, napísala pre portál Keramikum.cz Zuzana Chomátová.

Wedgwoodovci sa mnoho generácií živili hrnčiarstvom, vyrábali lacné nádoby nie veľmi dobrej kvality, podobne ako mnoho iných hrnčiarov začiatkom 17. storočia v Anglicku. Josiah sa narodil v Bursleme v roku 1730 ako najmladšie dieťa do rodiny chudobného hrnčiara Thomasa Wedgwooda. Matka kládla veľký dôraz na vzdelanie, deti preto chodili pravidelne do školy. Otec im zomrel, keď mal Josiah deväť rokov. Zanechal svojim deťom podnik, ktorý nezarábal a k nemu kopec dlhov. Deti preto museli pracovať aj dvanásť hodín denne, aby sa uživili. Josiah sa stal učňom svojho brata Thomasa, a ako sa ukázalo, mal výnimočný talent na prácu na hrnčiarskom kruhu. Keď mal štrnásť, dostal kiahne, a hoci túto zákernú chorobu prežil, jeho pravá noha zostala zmrzačená. Nedokázal už manuálne pracovať na hrnčiarskom kruhu, no táto nečinnosť mu umožnila viac čítať, skúmať a experimentovať. Zameral sa teda na obchodné aspekty keramiky, na technológiu, marketing a inovácie. Keď mal dvadsaťdva rokov, osamostatnil sa a začal spolupracovať s hrnčiarom Thomasom Whieldonom, ktorý sa v tej dobre preslávil tortoiseshell glazúrou. Tým, že vyrábal s pomocou foriem, boli jeho výrobky atraktívne a bolo možné za ne pýtať viac peňazí. Pred tridsiatkou už mal Josiah svoj vlastný podnik. V tej dobe sa preslávil krémovo sfarbeným jedálenským riadom, nad ktorým v roku 1765 prevzala patronát kráľovna Charlotte, a preto aj nazýval Queensware. V roku 1771 postavil továreň na výrobu ornamentálnych váz Etruria, ktorá na keramickú výrobu slúžila do roku 1940. Etruria bola jednou z prvých moderných tovární v Anglicku, kde bola zavedená deľba práce. Okrem toho Wedgwood postavil aj ubytovanie pre robotníkov a zaviedol prísne pravidlá pre komunitné spolužitie: žiadny alkohol, hazard a sprosté slová. V čase svojej smrti bol Josiah Wedgwood štvrtým najbohatším mužom v Anglicku. Wedgwoodska keramika sa vyrába dodnes a niektoré výrobky pochádzajú z jeho návrhov. Dokázal, že dobrá značka a odvaha experimentovať dokážu prekonať svoju dobu a čas. 

Navštívte aj stránku www.keramikum.cz, dozviete sa viac:)