Inšpirácie: Niki de Saint Phalle
Jej diela sú nesmrteľné. Ako jedna z mála žien sa preslávila monumentálnymi sochami.
Ak ste mali príležitosť jej tvorbu vidieť naživo, určite mi dáte za pravdu, že jej diela dokážu doslova vyraziť dych. Nany, obrie macaté ženy, ktoré túto umelkyňu preslávili po celom svete, rovnako ako ostatné diela, dodnes významne obohacujú verejný priestor po celom svete.
Jedna z mála sochárok, ktoré sa na svete presadili a preslávili, sa narodila v Paríži ako Catherine Marie-Agnes Fal de Saint Phalle. Niki de Saint Phalle, ako ju celý svet poznal, inšpiruje svojim životným príbehom a tvorbou dodnes. Zaujímať sa o maľbu a sochárstvo začala v rámci terapie po pokuse o samovraždu, žiaľ, aj takto smutne občas začína cesta k tvorivej sebarealizácii. Po zoznámení sa s Jeanom Tingelym, slávnym švajčiarskym tvorcom kinetických objektov, jej už na ceste k úspechu nestálo nič a nikto. V roku 1967 spolu navrhli francúzsky pavilón pre EXPO v Montreale, nasledovala svadba, odlúčenie, no ich vzájomná umelecká spolupráca trvala až do Tingelyho smrti v roku 1991. Niki preslávili ženské figúry, ktoré nazývala Nana (francúzsky výraz pre prostitútky), pestrofarebné bacuľky sa prehliadnuť jednoducho nedali. Jej druh a druhý manžel, svetoznámy sochár Jean Tinguely, neskôr skonštruoval pre jej Nany kovové výstuže. Medzi ich najznámejšie spoločné diela patrí fontána pred parížskym Centrom Georgesa Pompidoua. Maľby a sochy modernej umelkyne vystavujú múzeá po celom svete, asi 300 jej diel sa nachádza v Sprengelovom múzeu v Hanoveri.
Niki sa presadila aj ako vedúca postava skupiny Nouveaux Réalistes. Skladala rôzne reliéfy z ostrých predmetov, nožov, nožničiek, skla a podobne. Potom prišli ženské figúry, do ktorých dokonca mohol návštevník aj vstúpiť, viete si predstaviť ten škandál :) Ten napokon aj vyvolala v roku 1966 socha Ona - katedrála v Moderna museet v Štokholme. Do dvadsaťdeväť metrov dlhej ležiacej ženy umiestnila bar, kino a iné atrakcie. Vstupovalo sa do nej otvorom medzi rozkročenými stehnami. Niki o soche tvrdila, že ide o najžiadanejšiu prostitútku na svete, pretože za tri mesiace do nej vošlo stotisíc návštevníkov. Nuž, mala problémy :) V Toskánsku si zasa môžete pozrieť jej najambicióznejší sochársky projekt, ide o o dvadsaťdva skulptúr predstavujúcich tarotové karty. Aby sa jej toto všetko podarilo, Niki si zarábala aj predajom parfému, ktorý niesol jej meno. Na tomto projekte pracovala dlhých dvadsať rokov.
Niki de Saint Phalle zomrela v máji 2002 vo veku 71 rokov v kalifornskom San Diegu. Jej život, ale i tvorba sú výnimočnou inšpiráciou nielen pre divákov, ale dodnes aj pre tvorcov a umelcov samotných.
zdroj foto: pixabay